Z Knížecího domu v Jablunkově je Muzeum Trojmezí

JABLUNKOV Střelou z děla a salvami z mušket byla včera odpoledne na Mariánském náměstí přivítána kněžna Alžběta Lukrécie, která přijela do města, aby se ukryla v knížecím domě před nebezpečím třicetileté války. Rekonstrukce akce z doby před 400 lety zahájila slavnostní otevření Muzea Trojmezí.

Nejstarší zděný dům v Jablunkově se po rozsáhlé rekonstrukci proměnil v Muzeum Trojmezí. To bude pokračovat v činnosti jablunkovské výstavní síně, která pro nevyhovující prostory ukončila provoz před dvěma lety. Muzeum Trojmezí nabídne stálou expozici i prostory pro proměnné výstavy. Je novou pobočkou Muzea Těšínska, jeho vybudování přišlo na 55 milionů korun.

Slavnostního otevření se zúčastnili zástupci Moravskoslezského kraje v čele s hejtmanem Ivo Vondrákem, vedení města Jablunkova, generální konzulka Polské republiky v Ostravě Izabella Wołłąko-Chwastowicz, Ostravsko-opavský biskup Martin David, který nově otevřené zařízení vysvětil.

„Knížecí dům odkoupil před čtyřmi lety Moravskoslezský kraj od města Jablunkova za 8 a půl milionu korun. Jeho rekonstrukce a vybudování expozice pak stálo dalších 55 milionů korun. Skoro 40 milionů pokryly prostředky z evropských zdrojů, 2,3 milionu korun přispěl stát, zbytek šel z krajského rozpočtu, jednalo se o 13,2 milionu korun. Rekonstrukce začala v září roku 2020, od letošního března probíhala instalace expozice. Muzeum má také výstavní síň, ve které se budou konat proměnné výstavy, přednáškovou místnost a zázemí pro návštěvníky. Objekt je bezbariérový, handicapovaným návštěvníkům nebo maminkám s kočárky slouží nově vybudovaný výtah,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania.

Návštěvníci budou moci seznámit se stálou expozicí Krajina a lidé.

„Nejvýchodnější oblast České republiky je výjimečná svou rozmanitostí. Návštěvníci muzea se seznámí nejen se současným stavem krajiny a biotopů, které zde existovaly ještě před příchodem člověka, ale díky exponátům také poznají, jak žili naši předkové. Během rekonstrukce Knížecího domu totiž došlo k mimořádnému nálezu raně novověké kuchyně se základy pece a udírny, které půjde pozorovat přes ochranné sklo,“ řekl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro kulturu a památkovou péči Lukáš Curylo. Doplnil, že se během prací v budově našly i úlomky kachlových kamen, keramika nebo mince. Spolu s dalšími exponáty Muzea Těšínska jsou v novém muzeu k vidění i tyto předměty. Tradiční trojrozměrné exponáty pak doplňují audiovizuální a interaktivní prvky, které zatraktivňují celou expozici.

Návštěvníci slavnostního otevření se mohli těšit z bohatého programu, ve kterém vystupovali vojáci v dobových uniformách císařského vojska, střelbou z děla či mušket, ukázkou dobových řemesel nebo ražbou těšínských mincí.

 

 

Komentáře