Aby se děti nebály kladiva a šroubováku

TŘINEC Pamatuje si ještě dílny na základní škole? Pilník, kladivo a vlastnoručně vyrobený stojan na knihy?

I teď se na drtivé většině třineckých základních škol praktické předměty jako dílny běžně vyučují. Nicméně ředitele škol přiznávají, že žáci velmi často postrádají zručnost, k řemeslným aktivitám se neznají a šroubovák skoro neviděly.

Mnozí neumí vzít ani kladívko do ruky a nemají ani kde si manuální práci vyzkoušet, pokud je v rodinách k řemeslům nevedou. Alespoň ve škole by si to měly osahat a zjistit, zda je to baví,“ říká Darja Hoffmannová, ředitelka Jubilejní Masarykovy základní školy v Třinci.

Proto také minulý týden ředitelé osmi základních škol z Třinecka (z Třince, Bystřice, Nýdku a Vendryně) podepsali se Střední odbornou školou Třineckých železáren Memorandum o intenzivní spolupráci. V rámci projektu si žáci těchto škol vyzkouší práci pod vedením odborníků   v bohatě vybavených dílnách Střední odborné školy Třineckých železáren.

Chceme žáky a klidně i děti z mateřských škol podpořit v řemeslných dovednostech a pomoci jim získat základní manuální zručnost při tvorbě konkrétního výrobku, aby dělaly, co je baví a co je k užitku,“ říká Aleš Adamus, ředitel Střední odborné školy Třineckých železáren (SOŠ). Chce navázat na to, co už si vyzkoušeli v obdobně laděném projektu Šance pro každého žáka.

Pedagogové SOŠ v současné době tvoří plán praktické výuky a harmonogram svozu ze škol autobusy. Projekt Odborné, kariérové a polytechnické vzdělávání v MSK (OKAP) nabídne řadu dalších aktivit pro děti i žáky všech stupňů škol a potrvá až do roku 2021.

Komentáře