Černý byznys na Třinecku: Střílející propisky a tlumiče výstřelu

TŘINEC Devětatřicetiletý muž vymyslel nebezpečný byznys. V pronajaté kanceláři na okraji Třince vyráběl zákeřné a nebezpečné střílející propisky a tlumiče hluku výstřelu na malorážkové zbraně.


Prodával je na internetu. Některé putovaly i do zahraničí. Pachatele zadrželi třinečtí policisté.

Muž kdysi vlastnil zbrojní průkaz a svoje výrobky taktéž prodával většinou majitelům zbrojních průkazů.

„Pachatel s námi spolupracoval, proto je vyšetřovaný na svobodě. Byl však už v minulosti trestaný za majetkovou trestnou činnost,“ poznamenal vedoucí oddělení 2. oddělení obecné kriminality územního odboru Frýdek-Místek Zbyhněv Nowok.

Muž kdysi vlastnil zbrojní průkaz a svoje výrobky taktéž prodával většinou majitelům zbrojních průkazů. Ti samozřejmě za tento nákup ponesou odpovědnost a budou stíhaní za nedovolené ozbrojovaní. Jinak byl třinecký výrobce milovník zbraní.

„V průběhu vyšetřování jsme zjistili, že muž takto vyrobil a prodal na sto kusů tlumičů hluku výstřelu a několik kusů střílejících propisek. Při jejich zabavování jsme odhalili ještě dalších asi 50 kusů nelegálně držených zbraní,“ sdělil Nowok.

Na pomoc měl soustružníka, který chystal polotovary. Nevěděl, k čemu budou sloužit. Distribuce v několika případech přesáhla hranice České republiky. Cena tlumičů se pohybovala kolem 3 tisíc za jeden kus.

Muži hrozí za jeho konání až šest let ve vězení.

Střílející propiska opravdu vypadá jako propiska. Jde o jednostrannou krátkou střelnou zbraň. Klidně ji můžete mít uchycenou v kapse za klip a nikdo nic nepozná.

Střílející propiska opravdu vypadá jako propiska. Jde o jednostrannou krátkou střelnou zbraň.

Trefit se a případně i někoho vážně zranit či zabít, se s ní dá z bezprostřední blízkosti. Má silný zpětný ráz, hůř se drží a hůř se s ní míří. Její pořízení a držení je protizákonné.

Navíc propisky amatérsky vyráběné a kupované na burzách jsou rizikové ještě v tom, že se s nimi člověk může postřelit v kapse. Nemají totiž, na rozdíl těch profesionálních, které používají tajné služby, dvě polohy kvůli bezpečnosti.

Střílející tužkou se u nás například zastřelil muž podezřelý z vloupání přímo na policejní služebně.

Tlumič hluku výstřelu je zase zařízení, které se upevňuje na hlaveň palné zbraně, či je její součástí a slouží k potlačení akustického a optického povýstřelového efektu.

Jana

 

 

Komentáře