MOSTY Již poosmnácté  Mosty přivítaly šachisty z různých koutů republiky i ze zahraničí na šachovém turnaji Mostecká věž.

V letošním roce se turnaj uskutečnil poprvé mimo prostory sokolovny, která prochází rekonstrukcí. Vyznávači královské hry měli možnost prokázat svůj um v kulturním domě PZKO. V útulném prostředí se sešlo 125 šachistů všech věkových kategorií, nejmladšímu hráči bylo 7 let, zatímco nejstarší dovršil již 87 let. I tento faktor je na šachu krásný, že dokáže spojit lidi napříč různými generacemi.

Kvalitativně se turnaj posunul opět na vyšší úroveň. Průměrný ELO rating hráčů první desítky dosáhl čísla 2413. Mezi 125 hráči figurovali tři velmistři a jedna velmistryně, devět mezinárodních mistrů a jedna mezinárodní mistryně a jedenáct FIDE mistrů z ČR, Slovenska, Polska a Ukrajiny.

I letos si organizátoři připravili novinku. Partie na první čtyřech šachovnicích byly přenášeny živě na internetu. Zájemci si je můžou přehrát i nyní na webových stránkách domácího oddílu (https://sachymosty.webnode.cz/news/mostecka-vez-2019). Fotogalerii z turnaje je možno zhlédnout na stránce https://photos.app.goo.gl/Doys9iztXqhVhFnu7.

Od prvního kola potvrzovali favorité svoje šachové dovednosti, přesto byly občas zaznamenány překvapivé výsledky. V průběhu pátého kola nastal čas na doplnění živin, který hráči využili k ochutnání výborného guláše. Posilněni obědem se šachisté vrhli do závěrečných čtyř kol. Někomu dodání energie prospělo a po obědě se výrazně zlepšil šachový výkon. Ale nastaly i opačné situace, kdy gulášek dokonale uspokojil biologické potřeby a utlumil přemýšlení za šachovým stolem.

Celý turnaj se nesl v korektním duchu, nebylo potřeba řešit žádné problémové situace. Diskuse se zvedla pouze u otázky nabídky remízy po vypršení času, kterou ale stejně hráč nesledující čas na šachových hodinách odmítl a rozhodčí partii již dříve ukončil. Po odehraných devíti kolech měl na svém kontě nejvíce bodů nejvýše nasazený hráč GM Vojtěch Plát (ŠK JOLY Lysá nad Labem, z.s.), který se tak se ziskem 7,5 bodu stal vítězem osmnáctého ročníku Mostecké věže.

Nutno podotknout, že Vojta byl v první pětici jediným českým hráčem. O dalším pořadí muselo rozhodnout pomocné hodnocení, protože sedm bodů získali hned čtyři šachisté. Stříbrnou pozici si nakonec vybojoval FM Damian Lewtak (SzUKS Gostmat Gostynin) a třetí místo získal FM Eneasz Wiewióra (Stowarzyszenie szachowe gminy Pawłowice).

Stejně jako v minulých ročnících byla vyhlašována spousta vedlejších kategorií. Nejlepším hráčem do 15 let se stal se ziskem 6,5 bodu Ondřej Nytra (Beskydská šachová škola z.s.). Tento talentovaný šachista se jako osmdesátý třetí nasazený prosadil do nejlepší desítky turnaje a byl tak největším překvapením. Jeho výkon mu dopomohl k vítězství i v kategoriích nejlepší junior a nejlepší hráč s ELO hodnocením do 1600 bodů ELO.

Nejlepší juniorkou byla Ondrova klubová kolegyně Valerie Tichá, která uhrála čtyři body. Kategorii seniorů nad 60 let ovládl IM Pavel Zpěvák (ŠO Kunovice) se ziskem 6,5 bodu, mezi seniory nad 70 let byl nejúspěšnější se šesti body Zdeněk Chmelař (ŠK Zlín-Malenovice, z.s.).

Mezi ženami si nejlépe vedla se 6,5 body Magdaléna Miturová (Slavoj Český Těšín). V kategorii hráčů bez ELO hodnocení zvítězil se 3,5 body Antonín Šiška (TŽ Třinec), mezi hráči s ELO hodnocením 1601 – 1800 Dávid Slivka (TJ Slávia CAISSA Čadca) s pěti body a v kategorii hráčů s ELO ratingem 1801 -2000 Marek Miča (Beskydská šachová škola z.s.) se šesti body. Oddílovým přeborníkem se stal a putovní pohár převzal Pavel Kantor, jenž získal 4,5 bodu.

 

Komentáře