V pátek se vracíme do čtvrtého stupně

  ČR Republika se v protiepidemickém systému PES vrátí od pátku 18. prosince do čtvrtého stupně. Oproti prvnímu čtvrtému stupni, ve kterém Česko bylo do 3. prosince, služby a obchody zůstanou otevřené. Místo úterý 22. prosince půjdou žáci do škol naposledy v pátek 18. prosince. Skiareály budou moci fungovat od 18. prosince, bez ubytování.

  Nyní, ve třetím stupni, který platí od 3. prosince, jsou otevřené obchody, restaurace, služby a skončil zákaz nočního vycházení. Jelikož počty nových případů nakažených koronavirem stoupají a reprodukční číslo je 1,2, vláda dneska rozhodla, že v pátek začne platit čtvrtý stupeň v protiepidemickém systému PES. A to znamená opětovné fungování gastronomie pouze přes výdejní okénko, zavřené muzea i galerie, zákaz nočního vycházení od 23 do 5 hod. a zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti.

  Pokud se jedná o služby, např. kadeřnictví či kosmetické služby nebo solária, mohou fungovat pokud nejsou součástí provozovny, která je zavřená, například bazén. Všechny obchody zůstávají otevřené (i v neděli) bez ohledu na velikost a sortiment. Nenakoupíme akorát na Vánoce a další dva sváteční dny. Venkovní prodej vánočních kaprů a vánočních stromků je povolen.

  Kvůli epidemii covidu-19 ministerstvo školství prodloužilo vánoční prázdniny. Místo v úterý 22. prosince půjdou žáci do škol naposledy v pátek 18. prosince. Do konce týdne zůstanou školy v režimu, který nyní platí. Mateřské a vysoké školy pak budou kvůli zhoršení epidemické situace příští pondělí a úterý fungovat podle přísnějšího stupně čtyři.

  Návštěvy v domovech seniorů budou i po pátečním přechodu do čtvrtého stupně budou i nadále možné. Návštěvníci však budou muset dál mít negativní test.

  Komentáře