NÁVSÍ Během probíhající rekonstrukce evangelického kostela v Návsí byla odstraněna věž. V makovici byly nalezeny dva zajímavé předměty – skleněná trubice zapečetěná voskem a zacínovaná krabička. Ta, aniž by někdo věděl, co v ní je, byla otevřena přímo před farníky během nedělní bohoslužby.
„Skleněná trubice obsahovala zprávu našich předků, byla napsána před 99 lety. Její obsah jsme zveřejnili během bohoslužby,“ informoval Jan Fojcik, pastor místního sboru.
Text byl napsán polsky, přinášíme část poselství, ve kterém se dozvídáme o historii kostelní věže.
Pamiątkowy akt
Dotyczący odbudowy wieży przy ewngelickim kościele w Nawsiu.
Nasi Ojcowie wybudowali w 1849 na kościele wieżę i kupili jeden dzwon. W 1858 roku sprawili sobie drugi dzwon, a w roku 1870 dzwon trzeci. Szczyt wieży wybudowali w roku 1849 z drzewa, a pokryli zwyczajną cienką blachą, którą było trzeba co kilka lat nacierać barwą. Jednak ta blacha przerdzewiała w miejscach wciętych, woda deszczowa wsiąkała w deski pod blachą, w krokwie, w całe wiązanie drzewne. Tak że w roku 1923, tj. po 74 latach, musiał Nawiejski Zbór cały szczyt zrobić nowy, bo drzewo wieżowe było na proch zgniłe.
Większe zastępstwo zborowe na posiedzeniu dnia 18 lutego 1923 roku uchwaliło wybrać Komisję spośród siebie do zbadania stanu wieży, ta zaś orzekła, że naprawa wieży jest bardzo konieczna. Na co większe Zastępstwo zborowe na ponownem posiedzeniu dnia 23 maja 1923 uchwaliło oddać budowę nowego szczytu wieży architektowi Ing. Eugen Fuldzie z Czeskiego Cieszyna, ewangelikowi augsb. wyznania. Ten zobowiązał się za sumę 29 000 i 200 Koron czeskich budowę budowę nową oddać, a wieżę pkryć blachą miedzianą o 0,5 mm, aby ta wieża trwała conajmniej 100 lat.
Pracę podjęto 28 czerwca 1923 roku.
Pracę ukończono 11 sierpnia 1923 roku. Pastorem zboru był wtedy Ksiądz Karol Krzywoń.
Kromě čtení poselství se během bohoslužby otevřela zacínovaná krabička. Všichni přítomní netrpělivě čekali, jaký poklad skrývá.
Co v ní bylo? Byl tam opravdu poklad – staré bankovky – polské marky, německé marky, československé koruny. V krabici byl kromě peněz i dopis, který byl napsán německy a ještě k tomu švabachem.
„Pokusíme se dopis přečíst a přeložit. Bankovky? Zatím jsme je zavřeli do trezoru, musíme si rozmyslet, co s nimi budeme dělat dál, určitě se budeme informovat u specialistů“ dodal Fojcik.
Celý nedělní den v náveském kostele byl velmi slavnostní, bylo přečteno staré poselství, po náboženství se všichni mohli bavit na Sborovém dni – Radovánkách, v ten den se také slavil Den otců.
Zazpíval rovněž Smíšený pěvecký sbor, který diriguje Filip Kasztura.
Sborový život v Návsí je velmi bohatý.
„O letních prázdninách pořádáme tábory pro děti, organizujeme zajímavé výlety. V květnu jsme vyjeli lanovkou na Pustevny, prošli jsme stezku Valaška, vyšli jsme na Radhošť, dolů sjeli na koloběžkách, pak jsme se podívali do Štramberku, nakonec jsme navštívili muzeum Moravských bratří. Tento víkend jsme po dvouleté pauze způsobené pandemií v tělocvičně jablunkovské školy pro mladé připravili tradiční Lock IN. Je to noc plná sportu, zábavy a zajímavých setkání,“ uzavřel Fojcik.