Nejlepší sestra Moravskoslezského kraje, kterou vybrala letos veřejnost, se jmenuje Libuše Ovčařová a pracuje v třinecké nemocnici. Chcete ji poznat blíže? Tady je její příběh.

Na startu profesní dráhy jí osud hodil do cesty pořádnou kládu. V osmnácti letech, dva týdny před svatbou, si našla na krku hrčku. Verdikt lékařů byl krutý. Zhoubný nádor lymfatických uzlin.

„Manželovi řekli, ať svatbu zruší, ať si mě nebere, protože už tady dlouho nebudu. Naštěstí neposlechl. Nastoupila jsem léčbu v královohradecké vojenské nemocnici. Vešla jsem na pokoj a hleděla na pět holých hlav a paruky přehozené přes lampy,“ vzpomíná na deprimující okamžik žena.

Manžel se ubytoval u nemocnice a u všech chemoterapií i ozařování jí byl oporou. Jednou se nesměle zeptala primáře, jestli bude moct mít děti. Chytl ji kolem ramen a soucitně odvětil: „Děvčátko, děti už neřeš.“ Rakovina totiž metastázovala do plic.

Nevzdala to

Jenže Libuše to nevzdala. Po roce léčení dokonce otěhotněla a na lékaři doporučenou interupci nešla. Dnes má dvě zdravé děti. Uplynulo 28 let od doby, kdy ona opustila nemocnici a rakovina ji.

„Dostala jsem dar života a proto cítím, že mám lidem co vracet,“ vysvětluje Ovčařová, která pracuje na mezioborové JIP operačních oborů a sestrám i lékařům radí, aby si dávali pozor, na to, co pacientům říkají, protože oni slova vnímají jinak. Zkusila si to na vlastní kůži.

„A pacientům zase říkám, ať to nikdy nevzdávají,“ zmíní ještě Libuše.

Každopádně chce žena poděkovat všem lidem, kteří ji v hlasování podpořili. Říká, že ceremoniál měl úžasnou atmosféru, a když zaznělo její jméno, maminka, která tam byla kromě manžela s ní, se rozplakala.

Mimo práci v nemocnici má Ovčařová na starosti i domácí péči. Jeden z klientů, čtyřiadevadesátiletý pán, kterému píchá inzulin, se jí na anketu ptal.

„Vysvětlila jsem mu, že hlasování je složité, což taky bylo. Překvapil mě, když mi za týden sdělil, že si to přesto našel a hlas mi poslal,“ odvětí dojatě sedmačtyřicetiletá sestřička.

Na vysokou v dvaašedesáti

Druhá oceněná sestra, tentokrát za dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči, je také z Třince.

Libuši Koppovou, zakládající sestru zdravotní péče Medica, vybrala porota. Ani odchod do důchodu pro ni nepředstavoval zpomalení pracovního tempa.

V 62 letech začala studovat vysokou školu. V roce 2011 se stala bakalářkou a v roce 2013 magistrou.

Kromě toho přednáší v oblasti stárnutí a stáří, první pomoci, somatologie, etiky, psychologie, komunikace. Koppová se stala rovněž vítězkou ankety Sestra mého srdce 2012 a Čestné ocenění za celoživotní dílo v ošetřovatelství 2012.

Do třetího ročníku ankety se zapojilo 24 zdravotnických zařízení z Moravskoslezského kraje. Podmínkou pro zařazení do ankety byla minimálně pětiletá praxe v oboru, v kategorii Ocenění za dlouhodobý přínos v ošetřovatelské péči pak 25 let.

Komentáře