Jak se bude slavit 100? Můžete si adoptovat třeba pedál

wikipedie.cz, neznámý autor

REGION Bude to hromada „dárků“, ale některé se k letošnímu 100. výročí vzniku republiky teprve „balí.“ Se zajímavou myšlenkou přišla například jablunkovská kronikářka Libuše Ježowiczová s manželem. Tvrdí, že zatímco dárky pro své blízké se vybírají lehce, pro vlast to tak snadné není.

Ale lze například finančně pomoci při stavbě varhan ve Svatovítské katedrále v Praze. Město Jablunkov tak učinilo a poslalo za každého občana jednu korunu, to je 5 644 korun.

„Protože se nám nápad líbil, rozhodli jsme se i my sami jednu píšťalu H15, tón C3 adoptovat. Na skutečné píšťale bude vyryto jméno Leon Ježowicz a domů jsme dostali píšťalku s tímto tónem. A jak na to? Stačí „vygooglit“ Svatovítské varhany,“ uvádějí manželé Ježowiczovi.

Na stránkách se dozvíte, že si lze adoptovat i pedál varhan. Zatím se na nové varhany vybralo 56 549 429 korun.

Celou řadu akcí chystá Třinec. Jak podotkla starostka Věra Palkovská, oslavy se budou odehrávat po etapách a většinou ve spolupráci se slovenskými partnerskými městy jako je Žilina a Poprad.

„Dvě budou nosné a pak další menší. Lidé se mohou tešit na vystoupení česko-slovenských umělců. Vyzdvihneme všechno, co nás pojí dohromady, i když už jsme 25 let rozdělení. Přátelství přetrvává a naopak se stále více upevňuje,“ zmínila Palkovská.

Jelikož se akce teprve plánují a dolaďují, podrobnosti o programu budou známé, stejně jako v Jablunkově, až později. „Tomáš Garrigue Masaryk je náš čestný občan, proto jsme připravli projekt, který prozradíme v průběhu února,“ zmínila vedoucí odboru školství a kultury jablunkovské radnice Terezie Műllerová.

Bystřický kronikář Petr Majer upozornil, že na portálu stromysvobody.cz jsou podrobnosti k celostátní akci vysazování Stromů svobody, ale také k ošetřování těch památných, které se sadily v letech 1918, 1928, 1945 a 1968.

„Československá obec legionářská má ve svém plánu vysazování tzv. Líp Svobody napříč republikou. Připomenou se rovněž Jubilejní hájky, které se v roce 1928 na Třinecku a Jablunkovsku budovaly a mnohé z nich dodnes můžeme navštívit,“ konstatoval Majer.

Dodal, že v lednu se uskuteční První večer regionální historie v třinecké knihovně, následovat bude pietní vzpomínka na plk. Arnošta Steinera, třineckého rodáka a hrdinu II. sv. války, a to 15. ledna v 10. hodin v Poštovní ulici v Třinci u jeho pamětní desky.

„To, co dokázal Steiner, už nikdy nikdo nedokáže a nic podobného neuvidí….,“ řekl o muži armádní generál Ludvík Svoboda. Legendárním se stal Steiner zejména v bojích na Dukle při dobývání kóty 534 a Hyrowy hory, kdy si vydobyl přezdívku Železný Arnošt, protože nezraněn přežil i v situacích, kdy to podle spolubojovníků přežít nebylo možné.

Jana

Komentáře