Kde mají zastavovat vlaky?

TŘINEC Chystáte se na cestu vlakem? U vlakové zastávky Třinec – Centrum parkovací místo nenajdete. U nádraží sice prázdné parkoviště je, ale nestojí tam většina rychlíků.

Stěžovali si na to lidé na setkání vedení města s občany v Oldřichovicích. „Na kole s kufrem tam nepojedu, musím jet autem a nemám ho kde u vlakové zastávky zaparkovat. Můžu zaparkovat u nádraží, ale tam nestojí rychlíky. Je tam pěkné prázdné parkoviště, rekonstrukce stala několik milionů,“ vysvětlovala místní.

Starostka Věra Palkovská podotkla, že o zastávku v centru Třince bojovalo hodně lidí a díky vybudování podjezdu Via Lyžbice tam zastávka je. „Víte, jak vypadalo staré nádraží – fialový hnus. Tak se nám jej podařilo rekonstruovat. My jsme zaplatili prostory před nádražím, České dráhy samotnou budovu. Pak ale nastal problém, kde mají zastavovat vlaky. Pokud se jedná o regionální – ty stojí tam i tam. Rychlíky stojí na zastávce Třinec-Centrum. Neumím vyčíslit, kolik lidí chce, aby rychlíky zastavovaly v centru, kolik, aby zastavovaly na nádraží,“ vysvětlovala starostka.

Dodala, že lidé, kteří bydlí v centru a studenti, jsou pro zastávku v centru. Lidé, kteří bydlí dál od centra, by chtěli, aby rychlíky stavěly na nádraží. „To jsou dvě skupiny lidí, které se nedomluví a obě skupiny jsou velmi silné,“ uvedla starostka.

Podle ní je ale problém i v tom, že u zastávky Třinec-Centrum parkují lidé, kteří vlakem nejedou a svoje auta tam nechávají dokonce několik dnů. Parkování na dvě hodiny u vlakové zastávky ale nemá smysl.

O tom, kde zastavují rychlíky, rozhoduje Ministerstvo dopravy. Proč rozhodlo ve prospěch zastávky Třinec-Centrum? „Hlavním důvodem přesunutí byla skutečnost, že velmi výrazná část osídlení v Třinci se nachází v docházkové vzdálenosti cca 15 minut od zastávky Třinec-Centrum. Tato zastávka je navíc dostupná městskou a meziměstskou autobusovou dopravou,“ vysvětlila Lenka Rezková z tiskového oddělení ministerstva.

Komentáře