Kontrolují kvalitu opravených silnic

REGION Moravskoslezský kraj kontroluje, zda firmy i za velmi nízkou vysoutěženou cenu opravovaly cesty kvalitně. Kontroly jsou velmi drahé.

„Když vybíráme firmy na opravy silnic, daří se nám v soutěži rapidně snížit cenu zakázky. Loni ale ceny několikrát skončily pod polovinou plánované ceny, a to už v nás vyvolalo jisté pochyby o kvalitě. Bohužel oprávněně, jak ukázaly následné kontroly. Zjišťovali jsme, zda vítěz i za takovou cenu udělá všechno, co podle smlouvy a projektu udělat má. A jestli firmy nešidí na materiálu,“ uvedl náměstek moravskoslezského hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka.

Společně s ředitelem Správy silnic Moravskoslezského kraje (SSMSK) Tomášem Böhmem  a dalšími odborníky včera zkontrolovali silniční stavby na Ostravsku, Opavsku, Novojičínsku, Frýdecko-Místecku a Karvinsku.

Nedostatky ukázalo i loňské laserové měření vrstev asfaltu při opravě vozovky z Frýdku-Místku do Dobré. Společnost ALPINE Bau CZ  při této opravě na některých místech použila méně materiálu, než měla. Speciální 3D technologie a znalecký posudek prokázaly menší tloušťku živice, než požadoval projekt. Správa silnic MSK proto stavbu nepřevzala a práce reklamovala.

„Kromě tohoto měření u každé stavby kontrolujeme tloušťku nově položeného asfaltu kontrolními vývrty. Nezávislá laboratoř dělá i celkový rozbor směsi nově položené živice – míru zhutnění, mezerovitost, pevnost spojení vrstev,“ doplnil ředitel Správy silnic MSK Tomáš Böhm.

Komentáře