Policie varuje: s pyrotechnikou opatrně

  REGION Blížící se konec roku je spojen kromě jiného s pyrotechnikou. Při jejím nákupu a používání je  zapotřebí „vzít rozum do hrsti“ a dodržovat pravidla.

  Zábavní pyrotechnika je rozdělena do čtyř kategorií. Každá z kategorií je určena pro osoby od určitého věku nebo jen pro osoby oprávněné. Na každém schváleném pyrotechnickém výrobku musí být umístěno označení „CE“. Stejně tak, každý výrobek musí být opatřen návodem v češtině. Důležité je rovněž datum použitelnosti a nepoškozený obal či samotný výrobek nacházející se uvnitř.

  Rozhodně si nevyrábějte vlastní pyrotechniku doma, byť vám kamarád nabízí „zaručený“ návod nebo jste objevili „jednoduchý“ postup na internetu či sociálních sítích. Nerozebírejte a nepouštějte se ani do úpravy již zakoupené pyrotechniky – namísto zvýšení efektu se výrobek může stát předmětem, který ohrozí zdraví vaše a možná i dalších osob – sdělila policejní mluvčí Soňa Štětinská z moravskoslezského Krajského ředitelství Policie.

  Zábavní pyrotechnické výrobky je třeba zásadně nakupupovat v kamenných obchodech a u autorizovaných prodejců. U prodejců ve venkovním prostředí (např. tržnice) může totiž hrozit poškození a znehodnocení zboží vlivem vlhka, zimy či mrazu a obdobných podmínek naprosto nevhodných pro skladování pyrotechniky.

  Ještě než nastane ten správný čas, důkladně si pročtěte návod na použití pyrotechnického výrobku. A samozřejmě návod následně dodržujte. Pro manipulaci s pyrotechnikou zvolte vhodné místo – vyvarujte se stísněných a uzavřených prostor či balkonům domů, zvolte volné prostranství, samozřejmě v dostatečné vzdálenosti od dalších osob nebo objektů. Bezpečná není kombinace pyrotechnika a alkohol – dodala mluvčí.

  Pokud se jedná o děti – nechť si oslav užívají a vše sledují z bezpečné vzdálenosti, jim určitě pyrotechnika vůbec nepatří do rukou! A je nutno mít ji uskladněnou mimo dosah dětí. Obecně platí nejen na Silvestra, ale po celý rok, že s dětmi je třeba hovořit o nebezpečí souvisejícím s pyrotechnikou, nezapomenout zmínit se, aby nesbíraly vybuchlé petardy a podobně.

  Ilustrační foto

   

  Komentáře