Simulována srážka vlaku v tunelu prověřila IZS

MOSTY U JABLUNKOVA Včera v železničním tunelu v Mostech u Jablunkova proběhlo taktické cvičení s fingovanou hromadnou nehodou. Cílem byla prověrka, zda všechny složky Integrovaného záchranného systému jsou schopny zvládnout tuto mimořádnou událost s velkým počtem těžce zraněných lidí.  

Taktického cvičení složek IZS se zúčastnilo 12 jednotek moravskoslezských hasičů včetně jedné jednotky ze slovenské Čadce, 26 policistů, 24 záchranářů Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, 62 figurantů, z toho 52 zraněných (15 osob lehce zraněných, 14 osob těžce zraněných, 22 osob nezraněno, 1 osoba – strojvůdce – utrpěl zranění neslučitelná se životem), 10 rodinných příslušníků.

Zranění účastníci nehody byli převezeni do Nemocnice Třinec, aby se i zde procvičil a prověřil postup podle traumatologického plánu nemocnice.

„Cvičení takového rozsahu umožňuje ověřit si připravenost personálu zvládat tyto mimořádné a nečekané události, prověřit koordinaci, kooperaci a informovanost mezi jednotlivými odděleními. Akce rovněž prověřila jazykové znalosti našich zdravotníků, neboť někteří z fiktivních pacientů byli cizinci. Těší nás, že dnešní nácvik nám potvrdil, že i při tak vážné hromadné události jsme schopni adekvátně reagovat a všichni vědí, jak mají postupovat,“ vysvětlil ředitel Nemocnice Třinec Zdeněk Matušek, který své hodnocení zveřejnil na webu MSK.

O plánované akci veřejnost nebyla informována.

„Všichni šlapali jak hodinky. Je fascinující pozorovat takovouto záchrannou akci, kde každý má svůj plán, a přesto je vázán spoluprací s dalšími složkami. Hasiči vyprošťují, zdravotníci ošetřují, policie identifikuje zraněné. Organizace přesunu z místa nehody do nemocnice. Vše naplno. Figuranti byli perfektní herci, jakby také ne, zraněné hráli skuteční zdravotníci, kteří znají z vlastní praxe i projevy skutečných postižených. Stav šoku, stav psychických poruch i stavy polobezvědomí. Prostě efektivní, zvláště pro laiky,“ sdělil své dojmy fotograf Pavel Schauer, který je rovněž autorem těchto snímků.

 „Simulace nehody i ‚,zranění“ figuranti působili autenticky, jsem přesvědčen o tom, že nezaujatí a neinformovaní pozorovatelé si mysleli, že došlo ke skutečnému neštěstí. Všichni účastníci cvičení – policisté, profesionální a dobrovolní hasiči, Zdravotnická záchranná služba Moravskoslezského kraje a personál nemocnice vše zvládli s naprostou profesionální jistotou a potřebným klidem,“ zhodnotil celou akci náměstek hejtmana pro zdravotnictví Martin Gebauer.

 

 

 

Komentáře