Třinecké muzeum potěší milovníky ornitologie, mykologie a hlavně šikovné werkové kutily

TŘINEC Muzeum Třineckých železáren a města Třince zve na tři skvělé výstavy, u kterých můžete zavzpomínat „na staré dobré časy“ a také pochytit něco z ptačího světa či houbařského umění.

Velkým zájmem se těší zejména výstava Werkfušky I, jenž vznikla z kutilských příspěvků zdejších obyvatel, které jsou nedílnou součástí nejedné domácnosti a zároveň představují kus historie našeho regionu. Dá se říct, že Werk tak vzdal hold pracujícím, kteří při nedostatku určitého zboží na trhu v dobách totality, svými „zlatými ručičkami“ dokázali vyrobit vše, co bylo potřeba.

Další výstava pojmenovaná Atlas ptáků neobyčejných vznikla ve spolupráci s Ornitologickou stanicí Muzea Komenského v Přerově. Jejím poselstvím je ukázat ptáky nejen takové jak je známe z běžného života, ale taky vyhynulé druhy či druhy vymyšlené v lidské fantasii. Poukazuje na mystickou a mytologickou symboliku ptáků, která byla předlohou pro stvoření božstev, mýtů a pověr.

Ve spolupráci s přerovskou Ornitologickou stanicí vznikla i další zpřístupněná výstava – Mykokosmos. Jelikož jsme národ houbařů, zájemců o prohlídku zhruba 100 modelů hub od mykologa z ORNIS Jiřího Polčáka bude zřejmě dost. Jsou zde zastoupeny houby dle základního dělení na jedlé, nejedlé a jedovaté, výstava prezentuje také druhy jenž jsou méně známé, které můžeme dělit třeba na jarní, dřevokazné či jinak škodlivé. Muzeum zve také na přednášku Každý z nás může být houbařem, která se bude konat 29. března v 15 hod.

Všechny tři výstavy jsou zpřístupněné veřejnosti do 9. dubna.

OZ

Komentáře