Umění z ocelových kolejnic nebo drátu

TŘINEC Chcete prorazit v designu? Máte příležitost. Třinecké železárny opět vyhlásily designerskou soutěž WERK DESIGN 2019.

Ještě do 15. ledna se do druhého ročníku soutěže můžou přihlásit studenti středních, vyšších a vysokých škol a mladí tvůrci.

Soutěž mladých umělců chce vyzdvihnout krásu oceli. Do poloviny prosince si katalog produktů, z nichž mohou čerpat inspiraci pro svá díla, stáhlo 350 soutěžících. „Doufáme, že většina z nich se do soutěže vyburcuje. Pracovat s ocelí je rozhodně výzva,“ říká Ivo Žižka, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy Třineckých železáren. Podnik druhý ročník soutěže vyhlašuje u příležitosti svého 180. výročí založení.

Co očekává od soutěžních konceptů jeden ze současných porotců Jan Šépka? „Přál bych si neotřelé nápady, které budou zároveň funkční. Nejde primárně o originální design, který by byl jen formálním estetickým předmětem, ale estetika a funkce by měla být v souladu a měla by se odrazit v samotné koncepci návrhu,“ podotýká zakladatel projekční kanceláře Šépka architekti.

Mladí soutěžící se utkají o nejlepší koncept spotřebního předmětu, designového doplňku či uměleckého objektu navrženého z ocelových výrobků. Pro tvorbu mohou využít tradiční ocelové produkty z výrobních linek v největší české huti – válcovaného drátu, kolejnic, bezešvých trubek, kruhové, ploché, čtvercové ocele, šroubových pružin, řetězu, drátěné tkaniny a dalších. Smyslem je naplnit hlavní myšlenku soutěže – posouvat hranice tradiční železárenské produkce.

Přihlásit se do soutěže o hlavní cenu 50 000 korun mohou mladí lidé do 30 let věku z České republiky, studenti středních, vyšších a vysokých škol kreativního zaměření. Uzávěrka soutěže je 15. ledna 2019.

Více informaci najdete zde.

Komentáře