V Mostech v dřevěnce na Fojství vonělo medem

MOSTY u JABLUNKOVA V dřevěnce na Fojství v Mostech u Jablunkova po celý čtvrtek vonělo medem a všude poletovaly včely. Konal se zde již tradiční gorolský den s řemeslem.

Tématem tentokrát byly včely a med. Návštěvníci se seznámili se životem a chovem včel. Dozvěděli se vše podstatné o medu, jak se zpracovává, jak se získává.

„Dnes jsem se dozvěděla tolik poučných informací, vůbec jsem neměla tušení, jak zajímavý život vedou včely v úlu. Tato akce není určena jen pro děti, ale poučit se mohou i dospělí. Mám na prázdninách vnoučata, tak jsme strávili společně velmi zajímavé dopoledne,“ chválila akci paní Szmeková z Mostů u Jablunkova.

Nejenže se děti dozvěděly o životě včel, na jednotlivých stanovištích plnily zajímavé úkoly. Mohly si ozdobit medový perník, upéct oplatky z medového těsta, vytvořit včelku či svíčku.

U stanoviště pana Czepca si mohly vyrobit hmyzí domky, kterými mohly ozdobit zahradu.

Břetislav Boháč seznámil přítomné s historií turistiky v Beskydech.

Akce byla určena nejen pro malé návštěvníky, ale i pro větší.

V průběhu dílen příchozí mohli ochutnat regionální speciality – bramborové placky se škvarkami, zelňačku, domácí koláč, vypít si skvělou kávu.

Přijeli jsme z Šenova, jsme tady na dovolené, jsme nadšeni, že jsme na tak skvělou akci narazili. Děti alespoň vidí, jak žijí včely, jak se zpracovává med. Děti to většinou neznají, sedí jenom u počítačů a hrají hry, ví, že si med můžeme koupit v obchodě,“ prozradili manželé ze Šenova.

„Byly to letos poslední gorolské dny s řemeslem, těší nás, že zájem ze strany veřejnosti je stále větší. Jezdí sem lidé z Karviné, ale i od Ostravy. Většinou jsou všichni nadšení, což je pro nás startovacím motorem pro další ročníky,“ těšila se Kateřina Hamroziová, pracovnice Gorolského turistického informačního centra v Mostech u Jablunkova.

Komentáře