Záchranáři měli o Vánocích napilno

REGION I když se sváteční dny v Moravskosleszkém kraji obešly bez mimořádných událostí, záchranáři pracovali v plném nasazení. Posádky musely během tří uplynulých dní vyjíždět téměř dvanáct set krát.

„Zaznamenali jsme tedy o sto výjezdů více, než v roce 2017. Pro srovnání: V roce 2013, tedy před pěti lety, to bylo přibližně 800 zásahů,“ popisuje Lukáš Humpl, tiskový mluvčí záchranářů. 

Nejklidnější byl pro záchranáře Štědrý den, zasahovali ve 332 případech. 25. prosince, který byl naopak pracovně nejnáročnějším dnem, 393krát. Včera vyjížděli k nemocným 351krát.   

Při zásazích převažovali z velké části pacienti staršího věku s interními onemocněními. „Jedním z důvodů je každoročně skutečnost, že i vážněji nemocní bývají, pokud je to možné, propuštěni na Vánoce domů z nemocnic a léčeben. Jejich zdravotní stav se v době pobytu doma nezřídka opět zhorší a pacienti nebo jejich příbuzní volají záchrannou službu. Jsou to ponejvíce nemocní s oběhovými obtížemi, vysokým krevním tlakem, dušnostmi, a podobně,“ popisuje Humpl.

Mezi obtížemi byl evidentní nárůst (za tři sváteční dny několik desítek pacientů) nevolností se zvracením a kolikovité bolesti břicha. Posádky záchranné služby ošetřovaly také množství kolapsových stavů, pacienty zraněné při pádech, ale také napadeních.

Záchranáři již nemohli pomoci osmnácti osobám, kteří svým postižením podlehly ještě před jejich příjezdem, nebo se je nepodařilo zresuscitovat.

Komentáře