Přejezd ve Vendryni hlídají kamery. Záznamy posílají rovnou na policii.

VENDRYNĚ Vyšší bezpečnost na třech železničních přejezdech v Moravskoslezském kraji zajišťují nové kamerové systémy. Volba padla na místa, kde řidiči často porušují pravidla silničního provozu. Vendryně je jedním z nich.

Kamerový systém, který byl na přejezdu ve Vendryni instalován na sklonku loňského roku,  dopravní situaci v prostoru přejezdu sleduje nepřetržitě. Systém monitoruje jak činnost zabezpečovacího zařízení, tak pohyb silničních vozidel a chodců v celém prostoru železničního přejezdu. A to není vše. Nová dohoda mezi Správou železniční dopravní cesty a Policií České republiky počítá s tím, že záznamy z kamer na přejezdech budou správci železnice předávat rovnou policii.

„Pro realizaci nových kamerových systémů jsme vybrali přejezdy podle intenzity silničního a železničního provozu, na kterých dochází k častému porušování pravidel silničního provozu, tedy především nerespektování výstrahy na přejezdu řidičem vozidla, uvíznutí vozidla mezi závorami nebo jejich přeražení,“ sdělil ředitel Oblastního ředitelství SŽDC v Ostravě Jiří Macho,

Kamerové systémy se nacházejí celkem na 14 železničních přejezdech včetně třech v Moravskoslezském kraji (Vendryně, Polanka nad Odrou, Jistebník). Celkové investiční náklady na zajištění kamerových systémů v MSK činí přibližně 5,6 milionu korun. Finanční podporu poskytl Moravskoslezský kraj, a to ve výši 750 tisíc korun.

Vloni se na přejezdech do konce listopadu stalo celkem 175 nehod, což je meziročně o 20 více. V České republice je celkem téměř 8000 přejezdů.

Foto: TZ

Komentáře