Do hospody na zahrádku od 25. května, druhý stupeň do školy půjde až v září

    ČR Během dnešní tiskové konference vláda představila plán uvolňování dosavadních zákazů. Návrat do normálu bude probíhat v pěti etapách. První začne v pondělí 20. dubna, kdy dostanou zelenou všechny řemesla či farmářské trhy, povolené budou i svatby do 10 osob. Kadeřnictví a hospodu budeme moci navštívit ale až ke konci května, divadla a kina v červnu. V červnu proběhnou i maturity.

    Vždy bude záležet na situaci. Rozhodující bude počet hospitalizovaných. Pokud křivka bude stoupat, některé z rozvolňovacích opatření budeme posouvat v čase – sdělil během konference náměstek ministra zdravotnictví Roman Prymula.  Zároveň dodal, že „normál“ znamená, že budeme dodržovat všechny bezpečnostní opatření – tedy nosit roušky, udržovat odstup a dbát o hygienu. – Roušky jsou nadále povinné, termín zrušení jsme prozatím nestanovili – potvrdil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.

    První vlna začne v pondělí 20. dubna a zahrnuje aktivity s minimálním epidemiologickým rizikem – venkovní tréningové aktivity, autobazary, provozovny řemesel. Budou rovněž povolené svatby do 10 lidí. Týden později, tedy od 27. dubna zelenou dostanou také některé další obchody (všechny provozovny do 200 metrů čtverečních), které se nenacházejí ve velkých obchodních centrech – ty budou otevřené až v poslední, červnově vlně.

    Z mnoha služeb, které jsou nyní pro nás nedostupné, a které budou postupně uvolňovány, jsme vybrali následující:

    • od 11. května bude povolen provoz autoškol a fitness center, otevřené budou i obchody do 1000 metrů čtverečních, pokud nejsou v nákupních centrech nad 5000 metrů
    • od 25. května otevřené budou kadeřnictví, holičství, pedikury a manikury, a také restaurace, hospody, vinotéky a kavárny budou moci otevřít zahrádky, dále budou otevřené muzea, galerie a zoo (bez vnitřních pavilonů)
    • od 8. června budou povolené sportovní standardní zápasy bez diváků (tolerance 50 osob),otevřou se obchodní centra, vnitřní prostory hospod, ubytovací zařízení, zámky, hrady, kina, divadla (kulturní aktivity do 50 osob).

    ŠKOLSTVÍ

    • od 20.4. budou povolené na vysokých školách individuální konsultace studentů posledních ročníků magisterských a bakalářských studií
    • od 11.5. bude na středních školách povolena dobrovolná přítomnost studentů z maturitních ročníků kvůli přípravě na maturitu, bude dovolena rovněž individuální výuka na uměleckých a jazykových školách (jeden žák – jeden učitel)
    • od 25.5. bude dovolena osobní přítomnost žáků 1. stupně s tím, že skupiny mohou být nejvýše 15-členné, 1 dítě v lavici. Nejedná se však o povinnou školní docházku – přítomnost žáků ve škole bude individuální. Pokud se jedná o žáky 2. stupně – výuka bude nadále pokračovat vzdálenou formou s tím, že budou možné konzultace ve škole v menších skupinách.
    • Červen – realizace maturitních zkoušek, povolen praktický výcvik na školách a přijímací zkoušky na střední školy (budou jednotné pro všechny)
    • Mateřské školy – vznikne manuál pro zřizovatele, pokud budou schopni zařídit podmínky  stanovené ministerstvem zdravotnictví mohou školky otevřít.

    ZDRAVOTNICTVÍ

    Nemocnice mohou začít obnovovat i běžnou péči o pacienty, která byla kvůli pandemii koronaviru omezena. Ministerstvo zdravotnictví vyzve poskytovatele akutní lůžkové péče, aby zajistili kapacity i pro jiné výkony elektivní péče, část kapacity ale musí zůstat vyčleněna pro lidi s onemocněním covid-19.

    CESTOVÁNÍ

    U rozvolnění cestování do zahraničí se bavíme o poslední fázi a je otázka, kdy toto nastane. Určitě ne dříve než v červnu za nějakých podmínek. A pokud jde o nějaké všeobecné cestování všude, kam člověk chce cestovat, tak nevím, jestli se bavíme o tomto létě. Bude záležet na situaci v příslušných zemích – uvedl na tiskové konferenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch

    Tento časový scénář, který dnes představila vláda, vychází z předpokladu, že koronavir bude pod kontrolou jako doposud. Omezení pohybu osob potrvá minimálně do 30. dubna, tedy po dobu trvání nouzového stavu. 

    Komentáře