Na Hadynu vzpomínali také v Bystřici

BYSTŘICE Letos připadá 100 let, kdy se narodil Stanisław Hadyna – rodák z Karpentné. Z toho důvodu rok 2019 byl ve Slezsku ohlášen Rokem Stanisława Hadyny.

Stanisław Hadyna byl zakladatelem Státního souboru písní a tanců Śląsk, byl jeho uměleckým ředitelem. V jeho čele stal až do roku 1968, kdy byl tehdejším režimem donucen soubor opustit. V roce 1973 se přestěhoval do Krakova, kde se věnoval především psaní. Psal  povídky, reportáže, vzpomínky. Je autorem dramatických děl, za které získal významné ceny. V roce 1990 se opět stal uměleckým ředitelem Śląska, soubor vedl až do své smrti v roce 1999.

Oslavy narození našeho slavného rodáka probíhaly po celý rok nejen v po polské straně Slezská, ale i u nás. Jeho osobnost se připomínala v září přímo v jeho rodišti. V Mostech u Jablunkova k této příležitosti proběhl velký koncert, kde vzpomínal na našeho velkého rodáka například ředitel ZPIT Śląsk Zbigniew Cierniak.

Minulou sobotu oslavy pokračovaly v bystřickém Muz-icu. Přítomné přivítal starosta Bystřice Roman Wróbel. Poté se slova ujal profesor Daniel Kadłubiec.

Součástí vzpomínkového večera byla i vernisáž výstavy Pawła Wałacha. která nesla jméno Hudba v obrazech. Umělec ve svých dílech nejčastěji zobrazuje lidovou tvorbu. Postavy jsou v lidových krojích. Na jeho obrazech vidíme lidovou architekturu či beskydskou krajinu.

Jeho obrazy, které se těšily velkému zájmu, jsou k vidění v bystřickém MUZ-ICu do konce října.

Pak už prof. Daniel Kadłubiec přítomným představil osobnost Stanisława Hadyny a jeho vztah ke Kerpentné a Bytřici. Narodil se v roce 1919 na Karpentné. Jeho otec byl učitelem hudby, skladatelem a sběratelem lidových písní, toho bohatství, které u nás po staletí máme. I když se rodina později přestěhovala do Wisły, malý Hadyna často jezdil ke své babičce, která sbírala léčivé byliny. „Na tu vůni na půdě, kde byliny sušila, nikdy nezapomenu,“ vzpomínal ve svých pamětech Hadyna.

„Díky Hadynovi se mentalita Slezanů změnila. Slezané se cítili hodni tohoto bohatého odkazu v podobě písní a tanců, které tady po staletí máme. Právě díky Hadynovi Slezané nejen fyzicky pracuji od úsvitu do soumraku, ale můžou být pyšní na svou kulturu. Díky Hadynovi celý svět ví, kde leží Slezsko, jaké je Slezsko, jakou má kulturu. Díky jeho stylizaci slezských písní posluchači na celém světě znají slezské písničky a obdivují je,“ připomněl všem Kadłubiec.

K poslechu hrála kapela Bezmiana.

Pak se promítal životopisný film „W pogoni za wiosną – filmowy portret Stanisława Hadyny“.

 

Komentáře