PÍSEČNÁ Jarní koncert pěveckého sboru Idared, který vznikl v říjnu minulého roku v Jablunkově, nadchl posluchače. Koncert se konal v Kulturním domě v Písečné. Zájem ze strany veřejnosti byl velký, sál byl zaplněný do posledního místa.

U vchodu příchozí dostali milou pozornost – jablko, byl to symbol, protože Idared je odrůdou jablek.

Předskokanem koncertu byl žák LŠU Jablunkov Ondra Sikora, který v krajském kole 8. dubna ve hře na dechové nástroje – v jeho případě hoboj, získal úžasné 2. místo.

„Obdivuhodné je, že Ondra hraje na hoboj teprve rok a půl. Velmi gratulujeme a přejeme mnoho úspěchu při dalších soutěžních příležitostech. Ondra se učí na hoboj pod vedením Ivany Funiokové a při vystoupení ho doprovázel na klavír Marek Kaleta,” přivítal přítomné moderátor celého odpoledne Tomáš Lipiňák.

Pak už diváci na pódiu přivítali sboristky a sboristy. Zazněly písně od kapely Čechomor, nechyběly populární písně jako Časy se mění, Vzácnej den, Boty proti lásce, Dobré ráno milá, objevily se dvě gospelové písně – jedna hebrejsky a jedna anglicky – Oh happy day.

Idared vznikl v říjnu 2021 – jablka Idared se sklízejí v říjnu, Idared měl první vystoupení v prosinci – jablka Idared dozrávají v prosinci, doplňky oblečení jsou červené – Idared je červený a navíc obsahuje slovo red, což v anličtině znamená červená, pak že nejsou náhody,” vtipně pokračoval Lipiňák, který si se sbormistryní zazpíval sólo.

Kromě Funiokové si sólo zazpívaly Marie Legierská, Kateřina Karzelová, Tiana Skupień, Romana Bocková a její dcera Jana Holásková.

Od malička jsem našla zalíbení v hudbě a zpěvu a díky sboru si tak
trochu můžu plnit svůj dětský sen. Mám dvě dcerky, s malou jsem teď na
mateřské a starší Janička zpívá s nami,”
prozradila Romana Bocková.

„Koncert jsem si velice užila, byla to moje premiéra před tak velkým a skvělým obecenstvem. Musím prozradit, že někteří členové sboru s námi zpívali úplně poprvé a zvládli to bravurně. Pilně jsme trénovali půl roku, i přesto se tréma dostavila. Když se ale naše skvělá sbormistrová Ivanka Funioková usmála a já viděla ty upřené pohledy a napnuté uši diváků, šlo to „jako po másle“. Hned v neděli večer jsem se začala těšit na další zkoušku a myslím, že jsem nebyla sama. Pochvala dorazila taktéž od mého manžela – po půl roce „prý už zpívám i trochu hezky“. Pro mě „je hudba jedním z nejkrásnějších a nejnádhernějších darů božích. Hudba zahání smutek. Je nejlepší útěchou pro zarmoucené lidi. Věřím, že i my jsme svým vystoupením obohatili nejedno lidské srdíčko. Děkuji, že mohu být součástí IDARED,” prozradila Hana Kantorová, členka sboru.

„Koncert hodnotím pozitivně, jelikož opravdu začínáme, někteří zpěváci byli ve sboru jen pár týdnů a výborně se s tím poprali. Líbila se mi pozitivní atmosféra na koncertě a taky to, že si to zpěváci opravdu užívají. Repertoár vybírám tak nějak podle citu, co se mi zalíbí, sednu ke klavíru a upravím to. Chci také, aby byl repertoár pestrý a bylo tam pro každého něco,” zhodnotila koncert Ivana Funioková, zakladatelka a dirigentka sboru Idared. Dodejme, že nyní ve sboru, který vznikl před několika měsící, zpívá 23 sboristek, z toho dvě tam mají i dcery. Ve sboru zpívají už i muži.

Atmosféra v Písečné byla skvělá, diváci odměnili zpěváky bouřlivým potleskem. Již teď se všichni těší na další koncert.

 

Komentáře