Konstruktéři ze základky – jsou to machři!

TŘINEC Věřili byste, že vytvořit funkční jeřáby, dopravník na třídění žlutých a červených kostek, válcovnu z lega, hydraulický jeřáb z lepenky, nebo prostorový 3D osmiúhelník z trubek dovedou už i žáci devátých tříd?

V pondělí za to dostali ceny v soutěží Univerzální machr, kterou město Třinec vyhlásilo společně s Úřadem  práce ČR ve spolupráci s Třineckými železárnami, firmou Strojírny a stavby Třinec a firmou Hamrozi.

Podle zadání Třineckých železáren v kategorii technické měli žáci za úkol vytvořit některé z výrobních zařízení, dopravníkový pás, jeřáb či válcovnu a natočit o tom krátké video.

„Mile nás překvapila kreativita, s níž se do práce děti vrhly. Postavily například válcovnu z Lega, jeřáby z Merkuru ale i z lepenky jako praktickou ukázku hydraulického ovládání, dopravníkový pás naprogramovaný tak, aby třídil kostky dle barevnosti. Všechny práce musíme ocenit,“ uvedl Jan Czudek, generální ředitel Třineckých železáren.

V této kategorii získal cenu za sestavení a naprogramování funkčního dopravníkového pásu tříčlenný tým žáků polské Základní školy Stanisława Hadyny v Bystřici.

Děti mohly také na speciálním soustruhu pro začátečníky vytvořit cokoliv dle vlastního nápadu. V tom si nejlépe podle odborné komise vedl tým Základní školy Dany a Emila Zátopkových v Třinci, jehož členové vytvořili pozoruhodnou skulpturu.

Hlavní cenu v kategorii instalatérů získali žáci Základní školy v Koperníkové ulici v Třinci (5. ZŠ). Jejich úkolem bylo sestavit z prostorový 3D osmiúhelník či kvádr z trubek na čas. Z přihlášených škol si tento tým vedl nejlépe.

 

Komentáře