Muzeum Těšínska se vrátilo do historické budovy

ČESKÝ TĚŠÍN Rekonstrukce historické budovy Muzea Těšínska na Hlavní třídě v Českém Těšíně trvala dvacet let. Přestavba byla naplánovaná na rok 1999, majetkoprávní spory rekonstrukci přerušily až do roku 2018. Po dvou letech prací a investici ve výši 113 milionů korun muzeum přivítalo v sobotu první návštěvníky.

Pro Moravskoslezský kraj je tato rekonstrukce jednou z nejvýznamnějších investičních akcí. Z evropských zdrojů se nám na ni podařilo získat 99 a půl milionu korun, stát přispěl necelých 6 milionů, zbytek šel z krajského rozpočtu. Jsem rád, že je konečně tato památkově chráněná budova v reprezentativním stavu, který si rozhodně zaslouží – uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a doplnil, že samotná stavba stála 80 milionů korun, náklady na zhotovení expozice byly vyčísleny na více než 21 milionů. Zbývající prostředky pokryly další nutné výdaje, které s dokončením přestavby a vytvořením expozice souvisely.

Historická budova Muzea Těšínska na Hlavní třídě v Českém Těšíně

Rekonstrukce budovy byla opravdu rozsáhlá. Celkovou revitalizací a sanací vlhkého zdiva musel projít suterén budovy, byly zpevněny střešní krovy a kompletně vyměněn poslední strop budovy, který napadl dřevokazný hmyz. Budova muzea má nové omítky i všechny podlahy.  – Původní dřevěná okna byla repasována, vnitřní dveře už ovšem původní nejsou, byly vytvořeny věrné truhlářské kopie. Součástí projektu byla samozřejmě i oprava historicky zdobné fasády – doplnil náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro finance, investice a majetek Jaroslav Kania s tím, že zahájení rekonstrukce předcházela demolice tří objektů ve dvoře za budovou muzea. V roce 2004 byla také vybudována výtahová šachta.

Budově žehnal apoštolský administrátor ostravsko-opavské diecéze Mons.  Martin David

Stálá muzejní expozice představuje ve čtyřech podlažích na několika stovkách metrů čtverečních vývoj Těšínského Slezska od prehistorie až po nedávnou minulost. Expozice s řadou multimediálních prvků představí i mnohé dosud nevystavené sbírkové předměty a je jen částí rozsáhlého výstavního a edukačního komplexu.

Jedním z nejhodnotnějších a nejvzácnějších vystavených exponátů je originál takzvané těrlické madony z přelomu 15. a 16. století, který byl objeven pouhou náhodou. Skrýval se totiž pod několika vrstvami jiných maleb, což se odhalilo při restaurování původního barokního díla z kostela svatého Vavřince v Těrlicku-Kostelci. Obraz zapůjčilo Ostravsko-opavské biskupství, které obraz vlastní. Muzeum Těšínska zajistilo obrazu odpovídající stálé prostředí, klimatické podmínky, bezprašnou vitrínu, studené osvětlení obrazu a především stálý 24hodinový dohled bezpečnostními kamerami s napojením na pult centralizované ochrany Policie ČR. Gotická těrlická madona je součástí stále expozice.

 Těrlickou madonu prohlíží náměstek hejtmana Lukáš Curylo

Kromě stálé expozice se v muzeu nachází i knihovna, přednáškový sál, studovna nebo ateliér vhodný na konání nejrůznějších akcí. – Na začátku nového školního roku bychom  rádi uvítali především učitele, žáky a studenty, kteří tvoří dlouhodobě nejpočetnější a nejvýznamnější cílovou skupinu našich návštěvníků. Školy budou mít u nás k dispozici velké prostory vhodné pro netradiční výuku nebo i konání různých workshopů – sdělil ředitel Muzea Těšínska Zbyšek Ondřeka a dodal, že celý objekt muzea je bezbariérový. Doplnil, že během léta bude v budově zpřístupněna i zcela nová výstavní síň pro proměnné dočasné výstavy. Jako první zde bude k vidění od 28. července výstava ke stému výročí zrodu města Český Těšín.

Foto: TZ

Komentáře