Nenadávejte na lesníky. Bez nich byste si nesedli, ani se nenapili

Jedna z atraktivit na naučné stezce v Jablunkově.

JABLUNKOV Nadáváte na lesníky, že s těžkou technikou rozbrázdí lesní cesty a vy se pak brodíte blátem? Víte však, že na druhou stranu bychom bez nich neměli desítky studánek, odpočívadel, nádrží, tůní, chodníků, naučných stezek nebo třeba pokosené palouky?

Lidé netuší, že za spoustou věcí, které běžně využívají na procházkách, túrách a podobně, stojí právě oni. Jak uvedl šéf Lesní správy Jablunkov František Lipowski, těžba je kvůli kůrovci nutná, s tím nic nenadělá.

Právě proto mají Lesy ČR program, který běží už spoustu let. Každá lesní správa obdrží určitý finanční obnos a za tyto peníze na pozemcích státu něco buduje, o něco pečuje.

Naučná stezka u lesní správy.

„V tom máme volnou ruku. Záleží, co v dané lokalitě příroda nabízí. V Karlových Varech se starají o minerální prameny. Ty tady nemáme, takže jdeme jinou cestou,“ vysvětluje Lipowski.

Dále popisuje, že na každý rok je jiný plán. Kromě palouků a luk, které se kosí neustále a díky tomu se na nich začíná objevovat vzácná květena. Jedná se o zhruba 14 hektarů.

„Občas nás i někdo pochválí. Myslivci, ochranáři, ale i turisté se zeptají, jestli nevíme, kdo to kosí a udržuje,“ zmínil Lipowski.

Kosení palouků je samozřejmostí rok co rok.

Samozřejmostí už se stala péče o studánky. Nejde jen o údržbu, ale i o jejich estetickou podobu ladící s místem, kde se nacházejí. A to včetně chodníků.

Lesy například vybudovaly ten, který vede k hrčavskému prameni. Je zhotovený tak zvaným štětováním, dnes už neobvyklou metodou a myslelo se při jeho stavbě i na vozíčkáře.

Dalším chodníkem z pod rukou lesníků se můžete vydat například na Kamenitý nebo Slavíč.

Kaplička sv. Huberta.

„Postavili jsme také kapličku sv. Huberta ve Vendryni. Konávaly se tam mše, kde přišly i dvě stovky lidí. Bohužel nám zemřel farář i donátor, který se postaral o občerstvení a vše kolem, a zatím se nám nepodařilo tradici obnovit,“ vzpomněl lesní správce.

Jsou však malá lesní díla, kterých si běžný člověk ani nevšimne. Desítky tůní pro obojživelníky, čolky, žáby. Většina příkop, v kterých dříve přebývali, je zatrubněná. „Z těch, které jim v lese vytvoříme, jsou nadšení a stěhují se tam ve velkém,“ podotkl Lipowski.

Co plánují na jablunkovské lesní správě pro příští rok? „Jelikož bude sté výročí vzniku republiky, chceme se postarat o několik neudržovaných lesních památníků. Leží v Tyře, Dolní Lomné a na dalších místech. Za druhé bychom rádi obnovili památný hájek vybudovaný k 10. výročí založení republiky v Nýdku,“ doplnil lesní správce.

Jana

Komentáře