Pozor na sníh na střechách a rampouchy

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

REGION Sníh na střechách a rampouchy dělají vrásky nejednomu vlastníkovi budovy. Kdy si musí se sněhem poradit sám a kdy může zavolat hasiče?

Je třeba zdůraznit, že pravidelné shazování sněhových převisů a rampouchů ze střech je povinností jednotlivých majitelů domů a objektů. Ve stavební dokumentaci je dokonce uvedeno a schváleno, kolik centimetrů prachového a těžkého sněhu může na konkrétní střeše maximálně ležet.

„Profesionální hasiči vyjíždějí k zásahům na střechách pouze v případě, kdy hrozí bezprostřední zranění chodců a zničení majetku pádem sněhového převisu či rampouchů,“ popisuje Petr Kůdela, tiskový mluvčí hasičů.

Pokud bezprostřední zranění chodců a zničení majetku nehrozí, měl by se majitel obrátit na soukromou firmu. Proto také Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje připravil seznam firem, které tyto služby dělají.

„Na začátku letošního roku je v tradičním seznamu, děleném podle okresů, celkem 89 firem. Jen minimum z nich se během zimy z tohoto seznamu odhlašuje. Seznam, otevřený pro všechny subjekty, bude nyní k dispozici na webu HZS MSK po celé zimní období s pravidelnými týdenními aktualizacemi,“ vysvětluje Kůdela.

Seznam najdete zde.

Komentáře