REGION Na webech zde a zde jich najdete dvaadvacet. Jedenáct českých a jedenáct polských. Každou stavbu popisují české, polské a anglické texty, které přibližují její historii a zvláštnosti. Pohled lze v interiérech i exteriérech upřít každým směrem, tedy nejen do stran, ale i nahoru a dolů. Rozlišení je velmi vysoké.

Aby virtuální prohlídky mohly vzniknout, pořídili pracovníci Muzeum Śląska Cieszyńskiego více než 9 tisíc panoramatických fotografií, které následně spojili. Součástí je GPS lokalizace.

„Bohužel, vloni o prázdninách do snímkování zasáhla nešťastná událost. Žhářský útok zmařil zdokumentování interiéru gutského kostelíku, stihl se udělat jen exteriér. Podoba interiéru se však naštěstí dochovala díky dříve pořízené virtuální prohlídce,“ sdělila mluvčí českotěšínského muzea Iva Lupková.

Sakrální stavby se loni digitálně zdokumentovaly díky projektu Hmotná a duchovní kultura se svolením ostravsko-opavské a bílsko-živěcké diecéze.

Nejstarší dřevěné sakrální stavby se nacházejí na českém území. Zánikem gutského kostela přešlo označení nejstarší dřevěný kostel na svatyni v Nýdku (1576). Na polské straně je nejstarší kostel v Bělovicku (1701).

SEZNAM ZDOKUMENTOVANÝCH DŘEVĚNÝCH KOSTELŮ

ČESKÁ REPUBLIKA Albrechtice, Bystřice, Dolní Marklovice, Guty, Hrčava, Lískovec-Hájek, Nýdek, Prašivá, Řepiště, Sedliště, Staré Hamry-Gruň

POLSKO Andziołówka, Bielowicko, Kaczyce, Kończyce Wielkie, Kubalonka, Mlaskawka, Nierodzim, Stecówka, Wisła Czarne, Wisła Głębce, Zamarski

Jana

Komentáře