Spolek Nikdy nejsi sám rozdával radost v třinecké nemocnici

TŘINEC Třinecký spolek Nikdy nejsi sám nejenom organizuje činnosti pro celé rodiny osob s postižením. Pomáhá také nemocným dětem v nemocnici. 

Minulý týden nachystal bohatou mikulášskou nadílku pro nemocné děti, které byly hospitalizované na dětské jednotce intenzivní péče a na dětském oddělení Nemocnice Třinec. Dárků bylo tolik, že je museli rozvážet v dětské postýlce, protože do rukou by je nepobrali.

„Polštářky, plyšáky, omalovánky, pohádkové knížky, hry, stavebnice, či sluchátka a další hračky věnoval spolek Nikdy nejsi sám, jehož zástupci naše malé pacienty navštěvují několikrát v roce,“ vysvětlila Andrea Ciencialová, herní terapeutka dětského oddělení.

O tuto velkou radost pro nemocné děti se postarala Renata Czaderová, tentokrát s manželi Zahradnikovými. „Jako vždy nezapomněli i na maminky a babičky dětí, které jsou s nimi na pokoji,“ dodala Ciencialová.

Odkud se vzal nápad obdarovat děti v nemocnici? „Jednou jsem se se synem ocitla akutně ve Fakultní nemocnici v Ostravě-Porubě. Na oddělení dětské neurologie nebylo místo, proto nás uložili na oddělení hematoonkologie, jen o patro níž. I když to byl srpen, zažili jsme tam nadělování. Po přenesení na „naše“ oddělení jsem plná dojmů z tohoto zážitku vše barevně líčila sestřičkám. Ty jen na mě smutně koukaly, že by to chtěly na svém oddělení také zažit. Zklamaně mi líčily, že na oddělení dětské neurologie se nadělování prostě nekoná. Jako by nikdo nesoucítil s dětmi s neurologickým onemocněním. A tak to začalo. Domů jsem už jela s plánem do 6 prosince sehnat dárky! To byl rok 2015,“ popisuje Renata Czaderová ze spolku Nikdy nejsi sám.

Letos za asistence manželů Magdy a Janka Lipowského nadělovala ve Fakultní Nemocnici v Ostravě-Porubě už po čtvrté. „Hraček, plyšáků, her, omalovánek, pastelek, knížek se podařilo nasbírat tak hodně, že jsem mohla – k mé velké radosti – nadělit i v třinecké nemocnici,“ vysvětluje Renata Czaderová a dodává, že by neměla co rozdávat, kdyby se neobjevili dobří andělé v podobě mladých manželských párů, které si místo obvyklých květin při svatebním obřadu přály od gratulantů malý dárek, který by potěšil děti v nemocnici.

„Letos mě podpořily čtyři manželské páry, které darovaly dárky, jeden pár polštářky (bylo jich 70!), dva páry darovaly finanční obnos, který jsem použila k zakoupení drobností pro náctileté pacienty. Všem patří velký dík za obrovské srdce a andělská křídla!,“ děkuje Renata Czaderová.

Nemocnice je vděčná za poskytnuté dárky. Malí pacienti alespoň na chvíli zapomenou na bolest a nepříjemné pocity spojené s onemocněním.

Komentáře