Ven raději nevycházejte. Regulace kvůli prachu se týká i Třinecka

REGION Pokud nemusíte, omezte na minimum pobyt na „čerstvém“ vzduchu. Meteorologové rozšířili kvůli špatnému ovzduší stav regulace i na Třinecko.

Koncentrace polétavého prachu PM10 se v Třinci začala zvyšovat včera odpoledne, dnes v 8 hod. ráno dosáhla hodnoty 128.7 µg/m³. Přitom limit je 50 µg/m³. Na Třinecku situace ale není nejhorší, např. ve Věřňovicích  dnes ráno naměřili zhruba 400 µg/m³.

Vyhlášení regulace má vliv také na provoz Třineckých železáren. „Při vyhlášení regulace Třinecké železárny musí zavést omezující podmínky na 4 hlavních výrobních zařízeních – koksovně, aglomeraci, vysokých pecích a kyslíkové konvertorové ocelárně. Regulačních opatření je pro každé z nich celá řada, znamenají například četnější kontroly zdrojů emisí, omezení některých prašných činností až po regulaci výroby,“ vysvětluje Petra Macková Jurásková, tisková mluvčí železáren.

Dodává, že díky investicím do odprášení jsou hodnoty prachu vypouštěné do ovzduší na minimech, proto je smogová situace vyhlašována na Třinecku méně často než v minulosti. „Ovšem podílí se na ní také topeniště a doprava. Nezanedbatelný je také vliv proudění vzduchu z Polska,“ vysvětluje Jurásková.

Meteorologové doporučují zejména osobám s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starším lidem a malým dětem, aby omezili pobyt pod širým nebem a zdrželi se zvýšené fyzické zátěže, spojené se zvýšenou frekvencí dýchání. „Doporučujeme maximálně omezit využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používat veřejnou dopravu,“ doplňují.

Komentáře