Záchranáře zaměstnávají úrazy lyžařů

    REGION Dobré sněhové podmínky na horách s sebou přinášejí také nárůst výskytu zraněných návštěvníků, kteří se věnují zimním sportům. Posádky ZZS MSK musely jen od pátku 3. února, tedy v posledních pěti dnech, zasahovat u dvanácti zraněných. Například v úterý 7. února musely ošetřit hned pět pacientů. Záchranáři byli volání především do ski areálů v Jeseníkách a Beskydech, přičemž během zásahu obvykle spolupracovali se členy horské služby.

    „Polovina zraněných byla dětského věku, dospělí pak v rozmezí devatenáct až sedmašedesát let. Mezi nejčastější patřily úrazy dolních nebo horních končetin, ve dvou případech hlavy, u jednoho z lyžařů pak došlo k poranění hrudníku. Příčinám dominovaly pády na lyžích, dvakrát se jednalo o úrazy na snowboardu a jednou při jízdě na lyžařském vleku. Pacienti byli posádkami po ošetření vesměs transportováni do spádových zdravotnických zařízení,“ řekl Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK.

    K posledním se řadí zásah u pádu desetileté lyžařky v beskydských Malenovicích, a to z úterního (7. února) odpoledne. K události byla vyslána pozemní posádka rychlé zdravotnické pomoci a ostravský vrtulník. Dívka utrpěla těžké poranění horní a dolní končetiny. Po poskytnutí přednemocniční neodkladné péče, podání léků a přípravě k transportu, byla letecky přepravena do ostravského traumatologického centra.

    Komentáře