Bude se nám lépe dýchat?

REGION Dohodu, která by měla přispět ke zlepšení kvality ovzduší v regionu, uzavřel předevčírem Moravskoslezský kraj společně s Třineckými železárnami a Ministerstvem životního prostředí. Bude mít tato dohoda reálný dopad na náš region?

Moravskoslezský kraj v dobrovolné dohodě slíbil zvýšit náklady na nadlimitní čištění pozemních komunikací, které spravuje. „Finančně podpoříme ozdravné pobyty předškoláků a žáků 1. stupně základních škol. Z krajského rozpočtu přispějeme na výměnu starých kotlů za ekologické, podělíme se o náklady na regionální monitoring kvality ovzduší a zafinancujeme další aktivity vedoucí k tomu, abychom u nás dýchali čistější vzduch,“ upřesnil hejtman Ivo Vondrák.

I Třinecké železárny se zavázaly k aktivitám nad rámec zákonných požadavků. Budou každý rok financovat ozdravné pobyty dětí v Tatrách částkou 1,5 milionu korun. Každý rok také vynaloží tři miliony korun na úklid komunikací v Třinci i uvnitř areálu firmy. Další tři miliony ročně dá pak do údržby a výsadby zeleně. 

A ministerstvo? To je rádo, že se dohoda podepsala. „Ministerstvu se dobrovolné dohody s velkými průmyslovými podniky osvědčily. Severní Morava a Slezsko se každý den musí vypořádávat s dopady těžkého průmyslu, dopravy, škodlivin z Polska a lokálních topenišť na kvalitu ovzduší. Doufám, že se nám společně podaří přesvědčit všechny velké ostravské znečišťovatele, aby se i oni stali společensky zodpovědnými vůči regionu, ve kterém působí. O dalších dobrovolných dohodách, které přinesou další snižování emisí, s krajem i s dalšími podniky aktuálně jednáme,“ uvedl ministr životního prostředí Richard Brabec.

Komentáře