INVENT ARENA. Jak v Třinci přistát s Boeingem na letišti v Praze

Gyroskop bude jedním z lákadel Invent Areny 2018.

TŘINEC Novinky ze světa vědy i techniky představí od středy 20. do pátku 22. června druhý ročník mezinárodní výstavy Invent Arena 2018.

Mezi exponáty si návštěvníci budou moci vyzkoušet letecký simulátor a přistát s Boeingem na letišti v Praze, nebo gyroskop, na němž dosáhnou přetížení 3G. „Je to přetížení, jaké zažívají piloti při běžném letu se stíhačkou,“ uvádí Jan Kobielusz z pořadatelské organizace Česká hutnická společnost, která spolu s Třineckými železárnami výstavu vynálezů organizuje.

Výstava ve Werk Areně nabídne nejen zajímavé vynálezy výzkumných ústavů, vysokých škol, ale i inovativní prvky výuky regionálních základních, středních a vysokých škol.

„Snažíme se do Třince přitáhnout atraktivní vystavovatele. Zatím účast přislíbili například z Technologického institutu v Izraeli. Svůj vynález přivezou ukázat studenti z Vojenské technické univerzity v Polsku. Vyvinuli biomedicínské oblečení pro dítě, vybavené integrovaným systémem elektrod a čidel, které sleduje svalové napětí novorozence,“ doplňuje Jan Kobielusz.

K vidění tu bude i několik samostatných výzkumných projektů vysokých škol sdružujících se ve spolku Trasfera.cz, jehož posláním je podpora přenosu výzkumných výsledků do praxe.  

Na výstavě bude i přístroj Austenitemeter pro rychlé a nedestruktivní měření zbytkového austenitu, který vyvinuli na Univerzitě Palackého v Olomouci.  „Austenit je tuhý roztok uhlíku v železe a výrobci surového železa potřebují jeho obsah definovat. Díky přístroji to trvá asi 15 minut a je to možné i u velkých konstrukcí bez odběru vzorků,“ upřesňuje Martin Duda, místopředseda spolku a člen předsednictva Technologické agentury ČR. Přístroj Austenitemeter umožňuje zjistit další strukturní, fázové i magnetické charakteristiky a lze jím měřit i korozní procesy a další povrchové jevy.

Na Invent Arenu se mohou přijít podívat i laičtí návštěvníci všech věkových kategorií, pro něž bude zajímavou podívanou doprovodný program. Pořadatelé jej pojali jako putování od inovativního vzdělávání k inovativnímu zaměstnavateli a ve spolupráci se školami připravili ukázky moderních prvků ve výuce jako například virtuální realitu, tvorbu 3D prezentací, 3D tisk, zapojení stavebnice Merkur do výuky a další zajímavosti.

Komentáře