Jablunkovské jabko má své majitelé

JABLUNKOV Město už poosmé předalo významným osobnostem cenu Jablunkovské jabko. Příležitostí k vyznamenání lidí, kteří přispěli k rozvoji obce, byl už tradičně Jablunkovský jarmark.

Prvním oceněným byl Ján Hartel, primátor Kysuckého Nového Mesta. Cenu získal za rozvoj spolupráce mezi oběma městy.

Dalším oceněným byl Zygmunt Stopa. „Mám velkou radost, že zastupitelé ocenili Zygmunta Stopu za dlouholetou aktivní činnost v Českém svazu bojovníků za svobodu,“ uvedl starosta Jiří Hamrozi. Zygmunt Stopa získal ocenění za pořádání pietních akcí a také za dlouholeté působení v Místní skupině Polského kulturně-osvětového svazu v Jablunkově i za působení ve funkci předsedy Hlavního výboru PZKO.

Cenu převzala Štefanie Bojková za dlouholetou pedagogickou činnost, vedení recitačně-dramatického kroužku a ochotnického divadla. „A také za přispění k výstavbě obchvatu města,“ doplnil starosta.

Cenu pro učitelku Základní umělecké školy Sylwii Mrózek, převzali její syn a vnučka. Sylwia Mrózek byla oceněná také za navrácení polské škole v Jablunkově názvu Polska Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza a rovněž za modernizaci školy.

Stanislav Delina získal Jablunkovské jablko za dlouholetou trenérskou činnost, za výchovu generací jablunkovských sportovců a aktivní působení ve Spartaku Jablunkov.

Město ocenilo také Jaroslava Legierského (in memoriam), Aloise Ruckého (in memoriam) a Antonína Kluze, kteří se zasloužili o přenesení kaple Jana Nepomuckého z vybourané části města Bída do části Lyski na Zelené.

Komentáře