Jak vypadá justice za Velkou louži?

TŘINEC  V pátek přijela do Třince Sheila M. Murphy, která jako první žena zastávala u Okresního soudu v Chicagu funkci předsedy soudu pro oblast Markham. Přispěla také ke zrušení trestu smrti v Illinois. 

V třinecké knihovně vyprávěla o svém životě, ale hlavně o restorativní justici, která přináší nové způsoby řešení sociálních konfliktů.

Místo tvrdého potrestání počítá např. s mediací mezi pachatelem a obětí, klade si za cíl jejich smíření. Zavádí také skupinové mimosoudní projednávání drobných deliktů mladistvých pachatelů. Podle této metody by se měl pachatel podílet na odstranění následků trestného činu.

„Když se mě zeptáte, co je to restorativní justice, tak mám pro vás jednoduchou odpověď. Jak byste chtěli, aby se lidé chovali k vašemu dítěti, sestře, bratrovi? Když někdo udělá něco špatného, tak by to měl také nějak odčinit. A když to udělá, měl by být zpátky plně začleněn do společnosti. Ve Spojených Státech se praktikuje spíše trestní justice, která se snaží pouze o potrestání, což je vlastně ekonomická katastrofa,“ uvedla na setkání Sheila M. Murphy.

Sheila M. Murphy působí jako profesorka práv na škole The John Marshall Law School. Je tady spoluředitelkou projektu Restorative Justice.

Podstatnou část své právní profese však strávila v soudní síni jako soudkyně Okresního soudu v Chicagu. V roce 1992 se stala jako první žena předsedou soudu pro oblast Markham.

Bojovala za zrušení trestu smrti ve státě Illinois.

V třinecké knihovně vystupovala v rámci projektu Kulturní a komunitní kurátoři Třinec. Pozvala ji kurátorka Lucie Fremrová. Setkání se konalo díky spolupráci s advokátní kanceláří Hajduk & Partners.

Přednášky v třinecké knihovně se zúčastnili hlavně mladí lidé.

 

Komentáře