Šílenec i génius v třineckém muzeu

TŘINEC „Stal se žijící legendou. Byl považován za šílence i génia a svá díla prodával za miliony dolarů,“ uvádí Eva Zamarská, vedoucí třineckého muzea.

Máme skvělou zprávu pro ty, kteří obdivují tvorbu Salvadora Dalího. Už v pátek se můžete zajít podívat do Muzeum Třineckých železáren a města Třince na výstavu jeho děl.

Výstava nazvaná Zrození tekuté touhy představí přes 80 velkoformátových grafik, které prezentují nejčastější motivy tvorby nejkontroverznějšího představitele světového surrealismu a další výběr z jeho díla.

Třinecké muzeum výstavu připravilo ve spolupráci s Galerií 1 České Budějovice, několik grafik získalo ze soukromých sbírek z Berlína a také z Rakouska.

„Na výstavu jsme zařadili i výběr v Čechách ne příliš známých osmi grafik souboru Otčenáš i grafiky Flordali, čili jakýsi vtipný herbář i ukázky z díla Danteho Božské komedie,“ upřesňuje vedoucí muzea Eva Zamarská.

Třinecká expozice připomene také 39 faksimilií zkušebních tisků a desátého výtisku ilustrací ke Zpěvům Maldorovým, které byly prezentovány na jediné české výstavě Salvadora Dalího v Praze v roce 1967 za účasti samotného autora.

Kromě samotné tvorby surrealisty výstava představuje také zajímavý život španělského umělce. Část expozice se věnuje jeho celoživotní partnerce a múze Gali.

 

Komentáře