Sportovní hala se proměnila na galerii

NÁVSÍ Nová sportovní hala v Návsí se proměnila v galerii. Své fotografie tam vystavuje Lucie Brychcyová, která je členkou fotoklubu Zvonek. Je to její devátá autorská výstava.

„Hned po slavnostním otevření sportovní haly mne napadla myšlenka utvořit v těchto prostorách galerii, kde by svá díla mohli vystavovat nejen místní umělci, a tak veřejně prezentovat svoji tvorbu,“ prozradil Marian Waszut, starosta obce.

Prvním umělcem, který svými fotografiemi ozvláštnil sportovní halu, je Lucie Brychcyová, která bydlí v Návsí. Výstava nese název „Průřez tvorbou – Touha duše“, vidět můžete fotografie, které vznikly v začátcích, až po tvorbu ze současnosti. Návštěvníci můžou spatřit krajinky, ale také portréty, u kterých autorka vystihuje nejen venkovní vzhled, ale chce zároveň poukázat na jejich vnitřní tužby, které bývají většinou pro okolí skryté.

Fotit jsem začala někdy v roce 2008, kdy se mi do ruky poprvé dostala zrcadlovka. Focení mne uchvátilo natolik, že se mu nyní věnuji již profesionálně. Zkoušela jsem různé druhy fotografie. Fotila jsem psy při Coursingu, západy slunce, krajinky. Pak jsem začala fotografovat lidi,“ řekla Lucie Brychcyová.

„Oslovit právě Lucii napadlo naši skvělou knihovnici Renatu Kantor, slovo dalo slovo a dílo je na světě. Do budoucna budeme oslovovat další umělce,“ pokračoval Waszut.

O kulturní zážitek v podobě nádherného zpěvu na vernisáži se postarala sopranistka Beata Kantor.

Úvodní slovo pronesla Andrea Skupień Kapsia.

„Když jsem byla těhotná s posledním dítětem, říkala jsem si, že by bylo dobré mé bříško zvěčnit. Oslovila jsem Lucii, ta souhlasila. V ateliéru, kam jsem dorazila  na focení, to bylo celé v obrovském klidu, až jsem si říkala, že z toho nic nebude. Byla jsem mile zaskočena, když fotky dorazily, byly mnohem krásnější, než jsem očekávala. Tehdy mi bylo jasné, v čem je to kouzlo – fotograf by měl zachytit přirozenost člověka, vydobýt jeho vnitřní a vnější přirozenou krásu“, zhodnotila spolupráci Andrea Skupień Kapsia.

Ještě před pár lety, by mne nenapadlo, že mé fotografie mohou zdobit tak obrovský prostor, jakým je nová hala v Návsí. V životě se řídím heslem „Odvaha není, že se nebojíš. Odvaha je, že jdeš dál, i když se bojíš, „ zakončila Brychcyová.

 

Komentáře