Bystřičtí vodáci – parta jak má být

BYSTŘICE / Taková parta se hned tak nevidí. Bystřičtí vodáci spolu zdolávají nejen řeky, ale i hory a sem tam nějakou tu oslavu, velikonoce, vaječinu, vilijovku nebo silvestr.

Prostě drží pohromadě. Podle slov Janusze Holeksy se jim podobná skupina nachází až někde u Bohumína.

„Jsem rád, že to naše vodácké společenství funguje. Bez dětí čítá 25 členů od 25 do 55 let. Už jsme sjeli Sázavu, Morávku, Lužnici, Vltavu, Ohři a Berounku,“ říká Holeksa.

Vybavení na vodu si parta půjčuje, je to praktičtější. Nyní hlavně rafty, kterým dává v posledních letech přednost před kajaky. Sjíždět řeky vyráží v červnu, kdy jsou ještě prázdnější kempy a nemusí se dlouho čekat u jezů.

„Pokaždé je to pohoda. Jen jednou nám šlo vyloženě o život. Na Berounce. Silně pršelo, byl 3. povodňový stupeň a my jsme si nedali říct,“ vykládá muž.

Před každým vyplutím následují rituály. Například noví členové obdrží malou kotvičku. Nebo se do vodáckého zvonu nalije rum, aby si vodáci mohli připít. Pak všichni najednou vlezou do vody, a každý, kdo z ní vylézá, dostane pádlem.

Při sjíždění řeky si parta dělá vždycky jeden pozemní den. Podle toho, kde se zrovna nachází, navštíví zámek, hrad či jinou zajímavost v okolí.

Kam to bude příští rok? „To se ještě uvidí. Dohodneme se na vilijovce,“ odvětí vodák.

Komentáře