Co tam spadne, s tím se nehne – platí v Mionší už oficiálně

DOLNÍ LOMNÁ Lesníci a ochranáři oficiálně zpečetili už sto let platnou dohodu. Značí, že pokud v pralese Mionší spadne strom, zůstane tam ležet, dokud se nerozloží. Z unikátního území se totiž stala oficiální bezzásahová zóna.

S touto myšlenkou přišel v roce 1895 tehdejší lesník. Podařilo se mu vyjednat, že se Mionší vyloučí z těžby a pastvy dobytka. Nyní se pod to podepsali zástupci státního podniku Lesy ČR a Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Platí po celé rozloze dolnolomňanského pralesa. Jedná se o 157,23 hektarů.

Odborníci tak budou moci sledovat vývoj lesa bez jakýchkoliv zásahů. Jak podotkla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová, lesníci se dosud starali v pralese alespoň o výsadbu jedlí a oplocenky nebo kosení pasek.

Foto: Gustav Beiger

„O jedle budeme pečovat dál, na tom jsme se s ochránci přírody shodli, ale kosit se už nebude,“ zmínila Jouklová.

 „Vyskytují se tam velmi vzácní pralesní brouci a měkkýši i ptáci, například datlík tříprstý a puštík bělavý. V Mionší je ale především největší komplex bukojedlových lesů v České republice, tím je lokalita mimořádná,“ řekl generální ředitel podniku Lesy ČR Daniel Szórád.

Území je špatně přístupné a neprochází jím žádná turisticky značená cesta. Katastrálně spadá do správních obvodů obcí Dolní Lomná a Horní Lomná.

Jouklová dodala, že se této pocty přírodní rezervace Mionší dočkala jako druhá v republice. První byl letos les ve středních Čechách.

Jana

Foto: Gustav Beiger

Komentáře