Na Hromnice o hodinu více – právě dnes

Máte rádi koledy? Tak podle tradice dnes máte poslední možnost si je zazpívat. Je totiž svátek Uvedení Páně do Chrámu, tj. Hromnice (Matki Boski Grómnicznej). 

Pokud máte doma ještě vánoční stromek, nebo betlém, právě dnes byste je měli sklidit. Hromnice jsou oslavou přicházejícího jara.

Dnes se také v kostele světí svíce, takzvané hromničky. Lidé věřili, že chránily domácnost během bouře. Po mši se lidé snažili zanést svítící hromničku domů. Když zhasla cestou, znamenalo to neštěstí, dokonce i smrt v rodině.

Proto ti, kteří bydleli daleko od kostela, raději před kostelem prsty zhasli svíčku a zapálili ji až doma.

„Najpierw z płonącą gromnicą obchodzono dookoła dom, potem w oborze każdą krowę, aby zabezpieczyć ją przed urokiem i szkodliwym działaniem czarownic, zwłaszcza przed odebraniem krowom mleka. Następnie wchodzono do domu, klękając na każdym progu, aby złe moce nie miały dostępu ani do budynku, ani do żadnego jej pomieszczenia. Był też zwyczaj wypalania na tragarzu — belce pod sufitem — krzyża, co miało dom uchronić przed gromem — uderzeniem pioruna” – napsal v knížce „Doroczne zwyczaje i obrzędy na Śląsku Cieszyńskim” Jan Szymik.

Když někdo umíral, také dostával svíčku do rukou: “ Aby świynte światło oświyciło mu ceste do wieczności, do świyntego Pietra, do Pana Jezusa na wielką spowiydź, do Pana Boga do nieba„.

Komentáře