Město má nové stránky. Proklikali jsme je

TŘINEC Třinecká radnice dnes spustila nové webové stránky. Na první pohled vypadají zajímavě. Jsou ale přívětivější, jak tvrdí radnice?

Určitě jsou mnohem zajímavější graficky. Bez problému si je můžete prohlédnout na počítači, tabletu i telefonu. Pohodlně mohou web procházet i nevidomí, protože kód stránek je validní s jejich čtecími zařízeními.

„Při vytváření nového webu jsme chtěli vyjít vstříc návštěvníkům, kteří nejsou seznámeni s úředními termíny a potřebují na stránkách jednoduše a „lidsky“ najít informace, které potřebují,“ uvedla starostka Třince Věra Palkovská.

Opravdu tomu tak je? Dejme tomu, že se potřebujeme dovolat na odbor životního prostředí, abychom zjistili, jestli máme zaplacený poplatek za svoz odpadu. Automaticky jsme klikli na „kontakty“, tam jsou ale pouze obecné informace.

Pokud chcete získat kontakt na jednotlivé odbory, musíte kliknout na „organizační strukturu MěU“. Asi nás to mělo napadnout…

Vyhlášky jsme našli bez problémů. Trošku nás udivilo to, že informace o dotacích jsou v záložce „dokumenty a formuláře“, tam bychom je totiž nehledali.

Zatím nefungují některé linky na weby příspěvkových organizací města (třeba na Jubilejní Masarykovou základní školu, nebo na Dům dětí a mládeže).

Určitě se v záložce o městě podívejte na virtuální prohlídky, ty musíme opravdu pochválit. Zajímavé jsou také fotogalerie, ve kterých nejsou pouze fotografie města, ale i okolních obcí. Nicméně nám u nich chybí popisky. Lidé, kteří neznají Třinec, určitě nejsou schopní určit, co se na nich nachází. A to je trochu škoda.

Na webu najdete Třinecký zpravodaj, online kamery i mapu města. Trošku nás akorát mrzí, že filmy o partnerských obcích nejsou vidět celé, protože prohlížeč video je širší než stránka, na mobilu pak vidíte pouze malou část videa.

Firma zvolila překlad přes google překladač, což je sice levnější záležitost, ale výsledek není stoprocentní. Tak třeba „Obchvat Třince Nebory – Bystřice“ přeložilo do polštiny na „Třince bypass Niebory – Bystřice“. Co si myslíte, že třeba v polské verzi znamená „Te dwa Karpaty są oddzielone od siebie bruzdę Jablunkovská którego oś tworzy Olzy że Třinec płynie.“? V českém originále je: „Tato dvě karpatská pohoří jsou od sebe navzájem oddělena Jablunkovskou brázdou, jejíž osu tvoří řeka Olše, která Třincem protéká.“.

Neprohlédnete si také fotografie v článcích, protože když chcete miniatury zvětšit, web hlásí chybu.

Nicméně je třeba říct, že nový web se prohlíží dobře. Město za ně zaplatilo 187 424 korun (částka s DPH). Stránky pro město dělala firma WEBHOUSE, s.r.o., která má velké zkušenosti s tvorbou webů pro samosprávy a také hodně ocenění.

Halina

Komentáře